Botoks – najczęstsze pytania

Zabieg botoksem to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów medycyny estetycznej. Swoją popularność zawdzięcza niezwykłej efektywności i stosunkowo krótkiemu czasowi oczekiwania na efekt. Dodatkowo toksyna botulinowa jest bardzo uniwersalna — można ją stosować w różnych przypadkach. Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na najczęstsze pytania zadawane przez pacjentów.

Zalecenia po botoksie

Zalecenia po zabiegu toksyną botulinową najczęściej są podawane przez lekarza. Jednym z nich jest zakaz spożywania alkoholu przez 24 godziny po zabiegu. Po drugie — przez okrągłą dobę po zabiegu należy wstrzymać się z intensywną aktywnością fizyczną. Po trzecie — miejsca nakłuć nie powinny być masowane, gdyż może to spowodować przemieszczenie substancji.

Prócz tego, przez 48 godzin od zabiegu należy unikać miejsc, w których jest bardzo gorąco — na przykład sauny czy łaźnie parowe — a dodatkowo należy wstrzymać się z korzystaniem z solarium oraz z kąpieli słonecznych. Pozostałe informacje na temat tego, czego nie robić po botoksie, można uzyskać bezpośrednio od lekarza wykonującego zabieg.

Pielęgnacja skóry po botoksie również musi odbywać się w ograniczonym wymiarze. Pacjent musi bezwzględnie unikać peelingów przez około tydzień od zabiegu. Dodatkowo przez miesiąc od zabiegu należy unikać zabiegów ingerujących w barierę naskórka.

Botoks — efekty po jakim czasie

Działanie toksyny botulinowej jest zależne od naszego organizmu. W większości przypadków pacjenci muszą poczekać do kilku dni, rzadziej ten czas trwa kilkanaście godzin. Pod tym względem botoks nieco ustępuje alternatywie w postaci kwasu hialuronowego. Nie powinien być to jednak argument do zrezygnowania z botoksu.

Na pojawienie się ostatecznych efektów można liczyć po około dwóch tygodniach od zabiegu. Po tym czasie najczęściej zalecana jest wizyta kontrolna, podczas której lekarz medycyny estetycznej ocenia rezultat i sprawdza, czy założony cel został osiągnięty. W razie potrzeby najczęściej istnieje możliwość wprowadzenia poprawek.

Efekty botoksu nie są trwałe — zabieg wymaga cyklicznego powtarzania co pewien czas, średnio co pół roku. Częstotliwość wykonywania zabiegów jest zależna od indywidualnych uwarunkowań pacjenta. Jest to klasyfikowane jako zaleta i wada — z jednej strony wymaga to cyklicznych inwestycji, a z drugiej pomaga bezproblemowo wrócić do naturalnego wyglądu.

Jak spać po botoksie?

Przez 4-6 godzin od wykonania zabiegu głowa powinna być utrzymywana w pionie. Oznacza to, że pacjent po zabiegu musi unikać pozycji leżącej. Okres ten jest stosunkowo krótki, mimo wszystko może stanowić on komplikację, gdy zabieg zostanie wykonany niewiele wcześniej przed snem. Zabieg botoksem najlepiej wykonać 6 i więcej godzin przed snem.

Po 6 godzinach pacjent nie musi się martwić, jak spać po botoksie. Substancja po tym czasie nie przemieści się, co mogłoby wystąpić w momencie, gdyby pacjent położył się wcześniej. Do tej zasady należy stosować się bezwzględnie, gdyż w przeciwnym razie osoba może narazić się na wystąpienie skutków ubocznych.

Leave a Comment