Botoks

Botoks – toksyna botulinowa

Botoks w leczeniu migreny

Migrena jest dolegliwością, z którą, na co dzień boryka się wiele kobiet. Często migrena bywa dziedziczna i atakują zwłaszcza kobiety. Migrenę wywołują zaburzenia naczynioruchowe większych tętnic znajdujących się w obrębie głowy. Początkowo nadmierny skurcz naczyń powoduje niedokrwienie, które objawia się zaburzeniami widzenia, mroczkami itp. Następnie duże naczynia (zwłaszcza wewnątrz czaszkowe) rozszerzają się nadmiernie, a krew uderzając na zwiotczała ścinkę naczynia wywołuje tętniący ból. Bóle migrenowe maja charakter napadowy i potrafią się utrzymywać od 4 nawet do 72 godzin. Migrena najczęściej atakuje część czołową głowy i skronie. Pod wpływem uderzeń krwi na ścianki naczynia sztywnieją one, co skutkuje uporczywym, stałym, tępym ewentualnie rozsadzającym bólem. Przy silnych bólach migrenowych dodatkowo dochodzi do skurczu mięśni głowy i szyi, co wydłuża dolegliwości bólowe. Za bóle migrenowe mogą odpowiadać również zmiany zwyrodnieniowe w odcinku szyjnym kręgosłupa, ból ten wywołuje tętnica szyjna, która zostaję nadmiernie rozszerzona.

Leczenie migreny nie należy do prostych, gdyż nie jest łatwo zdiagnozować jednoznacznie przyczyny zaistniałego problemu. W odkryciu pierwotnej przyczyny odpowiedzialnej za bóle migrenowe jest wykonanie badań neurologicznych w tym EEG głowy (badanie czynności mózgu). Osobom cierpiącym na bóle migrenowe zaleca się wyłączenie z menu składników pokarmowych mogących wywoływać napady bólowe. Za takie potrawy uważa się czekoladę, orzechy, kakao, bądź alkohol. Powinniśmy również unikać stresu, silnego światła, długiego przesiadywania przed telewizorem lub ekranem komputera. Jeśli chodzi o leczenie farmakologiczne pomocne są leki zmniejszające napięcie układu nerwowego. Jednym z zastosowań w leczeniu migreny znalazła toksyna botulinowa, określana, jako botoks. Działa on nie tylko na rozluźnienie mięśni, ale i również, jako środek przeciwbólowy o długotrwałym działaniu.

Początkowo botoks stosowany był w leczeniu zeza oraz likwidacji zmarszczek mimicznych. Z czasem zauważone, że kobiety, które oprócz zmarszczek cierpiały także na migrenę po kuracji botoksem zaczęły odczuwać dużo łagodniejsze objawy choroby, co skłoniło naukowców do zbadania wpływu toksyny botulinowej na bóle migrenowe.

Leczenie botoksem polega na kilkunastu iniekcji określonej dawki toksyny botulinowej w okolice czoła, skroni, głowy i szyi (głównie w tylne ich obszary). Botoks oddziałując na porażone mięsie powoduje ich relaksację jednocześnie łagodząc ucisk na nerwy i naczynia w miejscu powstawania bólu. Zaburzone zostaje przewodnictwo nerwowe a tym samym przekazywani informacji o bólu do mózgu. Neuroprzekaźniki odpowiedzialne za powstawanie bólu zostają mówiąc wprost zablokowane. W trzech czwartych przypadków bóli migrenowych botoks okazuje się skuteczny, jego niewątpliwą zaletą jest długotrwały czas działania, a sam zabieg jest bardzo prosty i trwa kilkanaście minut.

Tabletki przeciwbólowe działają przeważnie do kilkunastu godzin, przy czym botoks skutecznie likwiduje ból nawet na okres pół roku. Bóle głowy wywołane mogą być z różnych przyczyn, botoks wskazany jest jedynie przy zdiagnozowaniu bóli migrenowych. Co prawda w oczekiwaniu na pozytywny efekt kuracji botoksem należy uzbroić się w cierpliwość, bo może to trwać nawet dwa tygodnie. Jednak sześć miesięcy bez konieczności zażywania dodatkowych środków przeciwbólowych w pełni wynagradza ten czas oczekiwania.

Wykorzystanie botoksu jest ograniczone ze względu na jego toksyczne właściwości. Z kuracji botoksem nie powinny korzystać przede wszystkim osoby mające stany zapalne w miejscu podania toksyny. Leczenie botoksem jest niewskazane w przypadku, gdy w historii choroby występowały przypadki problemów z połykaniem lub oddychaniem. Toksyny botulinowej nie wolno stosować w przypadku, gdy pacjent jest uczulony na którykolwiek składnik botoksu lub gdy wystąpiła reakcja uczuleniowa. Stosując daleko posunięta ostrożność toksyny botulinowej nie podaje się kobietom w ciąży oraz karmiącym piersią, mimo że nie udowodniono negatywnego wpływu leczenia botoksem na rozwój dziecka.

W przypadku jakichkolwiek objawów niepożądanych po zastosowaniu botoksu należy zgłosić się do lekarza. Nie należy bagatelizować takich objawów jak: zaburzenia połykania, problemy z mową lub oddychaniem i osłabienie działania mięśni (opadająca powieka) oraz wiele innych. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia skutków ubocznych zastosowania toksyny botulinowej należy rzetelnie odpowiadać na zadawane przez lekarza pytania, informować o wszelkich wcześniejszych dolegliwościach związanych z zaburzeniem mięśni. Informujemy lekarza także, jeśli korzystaliśmy już z kuracji botoksem zwłaszcza, jeśli to było w ciągu ostatnich 4 miesięcy nawet, jeśli była to inna okolica ciała np. dłonie. Wszelkie informacje o jakichkolwiek problemach dotyczących miejsca podania toksyny także są istotne. Dawka botoksu stosowana w leczeniu bóli migrenowych jest bezpieczna i nie ma podstaw do obaw, lecz w przypadku połączenia go z innymi lekami może zagrażać naszemu zdrowiu. Mając to na uwadze informujemy lekarza o wszelkich lekach przyjmowanych na receptę lub bez. Przestrzegając dokładnie zaleceń lekarskich i informując o swoim stanie zdrowia kuracja botoksem jest skuteczna, bezproblemowa i działa w porównaniu z innymi metodami niewymiernie dłużej. 

Komentarze