Botoks

Botoks – toksyna botulinowa

Botoks w leczeniu nadpotliwości

Botoks wykorzystywany jest nie tylko do usuwania zmarszczek, ale z  powodzeniem stosowany jest w leczeniu: nadmiernego pocenia, bóli migrenowych, opadających  powiek, kręczu karku, zeza, nietrzymania moczu, spastyki i wielu innych dolegliwości. Rodzi się pytanie, czym jest właściwie botoks, że działa na tak wiele różnego rodzaju schorzeń. Botoks inaczej toksyna botulinowa lub jeszcze inaczej jad kiełbasiany jest jedną z najgroźniejszych naturalnie występujących toksyn. Początkowo stanowiła broń biologiczną, później odkryto możliwości wykorzystania jej w medycynie w leczeniu między innymi zeza, a w ostatnich latach z powodzeniem wykorzystywana jest w medycynie estetycznej. Stosując botoks należy zachować daleko posuniętą ostrożność gdyż toksyna botulinowa w przypadku zatrucia bardzo często prowadzi poważnych następstw a nawet do śmierci. Występuje ona w glebie, dnie morskim oraz w konserwach, które niewłaściwie są przechowywane.

Toksyna botulinowa oddziałuje na połączenia nerwowo-mięśniowe. Hamując wydzielanie acetylocholiny, która pełni funkcję neurotransmitera prowadzi do rozkurczu oraz relaksacji mięśnia osłabiając tym samym jego działanie. Oprócz mięśni może mieć również wpływ na pracę gruczołów np. potowych. Nadpotliwość dłoni lub pach może być bardzo uciążliwe. Osoby z tą dolegliwością czują duży dyskomfort wiedząc np., że mają mokre ubrania pod pachami lub gdy z czystej grzeczności należy się przywitać podając dłoń całą mokrą od potu. Są to niby szczegóły, ale osoby, których problem dotyczy mają ze swoją przypadłością wiele nieprzyjemnych sytuacji, które wpływają na pogorszoną, jakość życia. Na nadmierne pocenie są różnego rodzaju środki w postaci posypki, zioła i różne inne metody. Na jednych są one skuteczne inni są krótko mówiąc na nie odporne i żadne z dotychczas stosowanych środków nie pomaga. W takich przypadkach ratunkiem jest właśnie botoks.

Leczenie nadpotliwości przy użyciu toksyny botulinowej jest jednym z częstych zabiegów medycyny estetycznej. Na mniej więcej trzy godziny przed zabiegiem nie powinno się spożywać posiłków, spowodowane jest to koniecznością podania znieczulenia miejscowego do zabiegu. Na samym wstępie wykonywany jest test Minora, który ma za zadanie określenie obszarów, w których w największym stopniu gruczoły potowe są aktywne. Test ten wykonywany jest z użyciem jodku potasu oraz skrobi. Po nałożeniu na miejsce, w którym chcemy zmniejszyć potliwość odczekujemy ok piętnastu minut. Miejsca, w których następuje nadmierne pocenie wybarwia się na ciemno fioletowy kolor. Test Minora może być stosowany również do określenia skuteczności przeprowadzonego zabiegu. Wystarczy, że zrobimy zdjęcia odbarwionych miejsc i porównany za dwa tygodnie.

Jeśli mamy już odbarwione miejsca nadmiernej potliwości obszar ten możemy zaznaczyć niezmywalnym markerem. Przed podaniem podskórnie botuliny obszar, który poddawać będziemy kuracji należy znieczulić najczęściej wykorzystuje się do tego celu żel znieczulający. Zanim znieczulenie zacznie działać jest wystarczająco dużo czasu, aby przygotować roztwór botuliny. Zabieg wykonywany jest najczęściej na dłoniach i pod pachami. Na znieczulone miejsce przygotowane do zabiegu nanosimy jeszcze kropkami miejsca nakłuć, następnie śródskórnie wstrzykiwany jest botox, a jego ilość uzależniona jest od tego jak wyszedł test Minora, jedne miejsca wymagają nieco większej dawki inne w ogóle. Cały zabieg trwa ok 2h i zaliczany jest raczej do bezbolesnych w zależności, jaką mamy tolerancję na ból, zastosowane znieczulenie doskonale niweluje ból w trakcie zabiegu. Za ok trzech tygodni po zabiegu zalecana jest kontrola, podczas której zazwyczaj wykonywany jest już tylko test Minora. Trwałość zabiegu jest różna i średnio wynosi pół roku, kilka krotne powtórzenie zabiegu może przyczynić się do odzwyczajenia gruczołów potowych do wydzielania tak dużych ilości potu.

Po zabiegu przez ok dwa tygodnie nie powinno się nadwyrężać miejsc poddanych zbiegowi. W przypadku leczenia dłoni nie dźwigamy ciężkich rzeczy, w przypadku pach staramy się nie podnosić ciężaru powyżej wysokości głowy itp. W przypadku leczenia nadpotliwości rąk warto przyjść z osobą towarzyszącą, która przez czas działania znieczulenia już po zabiegu pomoże nam w drobnych czynnościach takich jak chociażby zapięcie kurtki czy otworzenie drzwi. Znieczulenie działa najwyżej 3 godziny, więc szybko dłonie wracają nam do sprawności. Na ostateczny efekt zabiegu należy poczekać ok 2 tygodni. Przez ten okres unikamy spożywania substancji bogatej w magnez ponieważ osłabia on działanie toksyny.

Na leczenie nadpotliwości nie powinny się decydować kobiety w ciąży oraz karmiące piersią, bowiem nie ustalono jeszcze, jaki botulina może mieć wpływ na rozwój płodu oraz czy nie przedostaje się do mleka matki, zwłaszcza, jeżeli zabieg wykonywany był na okolicepach. Zabieg niewskazany jest u dzieci poniżej 12 roku życia, osób, które mają nadwrażliwość na którykolwiek składnik roztworu oraz osób mających problemy ze stanami zapalnymi skóry. Spożywanie niektórych leków również może stanowić przeciwskazanie dlatego przed zabiegiem powinniśmy poinformować o przyjmowanych lekach a po zabiegu poinformować lekarza wypisującego repetę o odbytym zabiegu.

Komentarze