Botoks

Botoks – toksyna botulinowa

Botoks w leczeniu zeza

Jednym z pierwszych zastosowań jadu kiełbasianego w medycynie było leczenie zeza. Zez polega na nieprawidłowym ustawieniu gałek ocznych, co znacząco zaburza funkcję widzenia. W przypadku braku problemów ze wzrokiem, gdy patrzymy w dal gałki oczne skierowane są równolegle do siebie widząc przedmiot blisko nas wzrok obu gałek krzyżuje się na danym przedmiocie, co umożliwia spostrzeganie przedmiotu, jako obraz przestrzenny. Przy problemach z zezem mięśnie zewnętrzne jednego oka powodują odchylenie gałki ocznej od prawidłowo przebiegającej osi widzenia. Podstawową metodą leczenia zeza jest stosowanie okularów korekcyjnych. Czym szybciej zaczniemy korygować wadę wzroku tym większe szansę na zupełne pozbyciu się problemu. Leczenie zeza u dzieci przynosi dużo lepsze efekty niż u osób dorosłych.

Jednym z elementów leczenia zeza jest przywrócenie prawidłowego ustawienia gałek ocznych. U osób dorosłych okulary korekcyjne do zdecydowanie za mało, gdyż zez jest zwykle tak mocno utrwalony, że jedyną możliwością jest zabieg operacyjny mający za zadanie przywrócenie równowagi mięśniowej mięśni odpowiedzialnych za poruszanie gałki ocznej. W wyniku operacji mięśnie działające zbyt mocno zostają osłabiane a wydłużony mięsień wzmacnia pracę po przeciwległej stronie.

W leczeniu zeza zastosowano także toksynę botulinową typu A. Zastosowanie jadu kiełbasianego zaczęto właśnie od zwalczania zeza, następnie wykorzystywany był przez neurologów do leczenia innych dolegliwości między innymi spastyki, by ostatecznie wykorzystywać go w leczeniu migreny, nadmiernego pocenia i wielu innych schorzeń. Toksyna botulinowa jest jedną z najbardziej toksycznych substancji pochodzenia naturalnego. W przypadku zatrucia np. spożywając konserwę, w której może znajdować się jad kiełbasiany w przypadku braku pomocy medycznej bardzo często dochodzi do zgonu.

Toksynę botulinową podzielić możemy na siedem podstawowych typów oznaczonych literkami od A do G. Najbardziej toksyczne właściwości i ma toksyna botulinowa typu A i to właśnie ona szeroko jest stosowana w medycynie pod nazwą botoks (botox). Botoks oddziałuje na połączenia nerwowo-mięśniowe, blokując wydzielanie się acetylocholiny. Acetylocholina pełni funkcję neurotransmitera, w przypadku, gdy toksyna botulinowa blokuje jej wytwarzanie wówczas praca danego mięśnia zostaje zaburzona. Wykorzystując te właściwości wystarczy podać botoks do mięśni, które działają zbyt mocno powodując ich relaksację. Mięśnie po drugiej stronie gałki ocznej wzmocnić i w ten sposób uzyskać równowagę między obiema gałkami ocznymi.

Podczas wykorzystywania botuliny w zwalczaniu zeza odkryto, że skuteczny jest on w likwidacji kurzych łapek oraz zmarszczek mimicznych. Kobiety stosujące botoks w profilaktyce przeciw zmarszczonej w mniejszym stopniu odczuwały typowe objawy migreny. Po przebadaniu botoksu pod kątem bóli migrenowych zaczęto go stosować również przy tym schorzeniu.

Zabieg toksyną botulinową jest znacznie mniejszą ingerencją w nasz organizm i pozwala na leczenie nawet mocno utrwalonego zeza. Na efekt ostateczny należy poczekać ok dwóch tygodni, a działanie botuliny trwa nawet do pół roku. Leczenie botoksu jest ograniczone ze względu na jego toksyczność. Botoks nie powinien być stosowany u kobiet w ciąży oraz karmiących piersią. Odradza się podawanie botoksu w miejsce gdzie występują stany zapalne skóry. Bezwzględnie nie powinno się stosować botuliny w przypadkach uczulenia na jakikolwiek składnik botoksu.

Stosowanie botoksu przynosi oczekiwane efekt jednak należy przestrzegać zasad dotyczących jego stosowania. Nie powinno się przekraczać maksymalnej dawki przypadającej na jeden zabieg. Między zabiegami z wykorzystaniem toksyny botulinowej powinno się zachować odpowiedni odstęp czasu, nawet, jeśli podawany jest on w różne obszary ciała. Łączna bezpieczna dawka podania toksyny w ciągu dwunastu miesięcy także jest ściśle określna. Mimo przestrzegania wytycznych dotyczących stosowania botoksu mogą nastąpić niepożądane objawy w takim przypadku należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza lub wezwać pomoc medyczną.

Do lekarza zgłaszamy się, gdy: odczuwamy zaburzenia połykania lub nastąpiły problemy z oddychaniem. Innymi niepokojącymi objawami często są opadające powieki, co w przypadku leczenia zeza może występować częściej niż przy innych miejscach zastosowania (dłonie, pachy, stopy). Botoks wykorzystywany jest od lat do leczenia wielu schorzeń różnych gałęzi medycyny tak, więc nie ma podstaw do obaw, jednak w przypadku wystąpienia skutków ubocznych podania toksyny botulinowej należy problemu nie bagatelizować i skorzystać z pomocy medycznej.

Komentarze