Botoks

Botoks – toksyna botulinowa

Dystonia szyjna – wykorzystanie botoksu

Dystonia jest schorzeniem polegającym na ruchach mimowolnych, które powodują skręcanie lub wyginanie, części ciała, co powoduje przybieranie nienaturalnej postawy. Jest to rodzaj zaburzeń neurologicznych, który dotyczy różnych części ciała. Dystonia szyjna jest odmianą dystonii ogniskowej, co oznacza, że dotyczy tylko jednej strony. Dystonia szyjna jest to jedna z najczęściej spotykanych dystonii ogniskowych. W zależności, które mięsnie szyjne zaangażowane są w dystonie wyróżnić można jej kilka typów. Najczęściej spotykany jest kręcz szyi, co objawia się skierowaniem podbródka w kierunku jednego z ramion. Poza tym może występować kręcz przedni, boczny lub tylny (kręcz przedni to skierowanie głowy w kierunku klatki piersiowej, czyli do przodu, analogicznie należy rozumieć kręcz boczny oraz tylni).

Dystonie występuje zazwyczaj u kobiet po 40 roku życia, rzadziej u mężczyzn. Objawy występowania początkowo są łagodne z czasem się nasilają. Głównymi objawami jest kręcz szyi, który prowadzi do odbiegającej od normy pozycji ciała w naszym przypadku głowy wraz z szyją. Osoby z dystonią szyjną mają problemy z spojrzeniem się za siebie, zwróceniem głowy w dół, ogólnie rzecz ujmując ograniczone ruchy głowy, co może w znacznym stopniu utrudniać, wykonywanie codziennych czynności. Objawy te w skutek stresu mogą się wzmagać. Sen lub odpoczynek w pewnym stopniu łagodzi objawy.

Przyczyna dokładna tego schorzenia nie jest do końca znana, dlatego jedyną formą leczenia jest leczenie objawowe. Ruch mięśni sterowany jest za pomocą mózgu, który z pomocą acetylocholiny (neuroprzekaźnika) wysyła odpowiedni impuls, generujący ruch danej części ciała. W przypadku dystonii najprawdopodobniej występuje nadmiar acetylocholiny, przez co napięcie mięśni oraz reakcja na bodziec od mózgu jest przesadna. Objawy mogą mieć charakter jedynie tymczasowy, co utrudnia diagnozę tego schorzenia. Do najczęstszych objawów należą bóle okolicy szyi oraz ramion, drżenie, nieprawidłowy ruch głowy oraz szyi a także trudności związane z czynnościami codziennymi.

Podczas badania przedmiotowego łatwo stwierdzić zgrubienie mięśni dotkniętych chorobą oraz związane z tym ograniczenia. Nieprawidłowe ułożenie szyi wraz z głową dodatkowo ułatwiają diagnozę. Nie znając dokładnej przyczyny chorób trudno mówić o skutecznym lekarstwie.  Jedyne, co możemy zrobić to łagodzić skutki kręczu, czyli przyjmować do ustnie leki mające za zadanie rozluźnienie mięśni lub miejscowo stosować toksynę botulinową. W przypadku braku skuteczności na tego typu leczenie w ostateczności wykonuje się zabieg chirurgiczny.

Jeśli chodzi o przyjmowanie leków to jest szereg doustnych środków zmniejszających napięcie mięśni. Minusem ich stosowania jest tylko częściowa skuteczność, część z pacjentów nie zauważa żadnej poprawy po zażyciu leków. Dodatkowo osoby, które stosują leczenie farmakologiczne odczuwają ogólne osłabienie organizmu. Powód jest prosty leki typu Baclofen, Mydocalm, czy Tolperis zmniejszają napięcie wszystkich mięśni a więc również tych poprawnie działających. Ponadto leki te uzależniają tak, więc terapie przy ich użyciu kontynuuje się przez całe życie. Leki też mogą powodować senność oraz inne niepożądane skutki uboczne.

Alternatywą dla leczenia farmakologicznego jest zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu nerwów lub mięśni. Jednak w świetle stosowania toksyny botulinowej zabiegi chirurgiczne zalecane są jedynie w przypadku braku innych skutecznych form leczenia. Dobre rezultaty pacjenci odnotowują po fizykoterapii. Rehabilitacja poprzez fizykoterapie i kinezjoterapie zalecana jest, jako leczenie uzupełniające. Jeżeli chodzi o leczenie przyczynowe jak do tej pory najlepiej sprawdza się zastosowanie botoksu. Toksyna botulinowa to inaczej jad kiełbasiany, który w przypadku spożycia może doprowadzić do śmierci.  W medycynie wykorzystywany jest najgroźniejsza z pośród siedmiu odmian tej toksyny, czyli typ A. Jednak podając ją do ludzkiego organizmu dawka nie przekracza pięciu procent dawki śmiertelnej. Stosowanie toksyny botulinowej pod ścisłą kontrolą medyczną jest skuteczną formą leczenia. Botulina wstrzyknięta do organizmu blokuje działanie acetylocholiny nie dopuszczając w ten sposób do skurczu danego mięśnia tym samym rozluźniając go. Mając rozluźniony mięsień odpowiadający za kręcz możemy wzmocnić drugą stronę w ten sposób pozbyć się wad postawy.

Z zabiegu nie mogą korzystać kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. Botoks nie powinien być podawany w przypadku wystąpienia uczulenia na którykolwiek z składników botoksu, jak również botoks nie jest w skazany w przypadku wystąpienia chorób osłabiających siłę mięśni. W celu uniknięcia możliwych skutków ubocznych stosowania toksyny botulinowej powinniśmy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach, nawet tych, które nie wymagają recepty. Botoks podawany jest w postaci zastrzyków, w przypadku małej tolerancji na ból można zastosować żel znieczulający. Na efekty należy poczekać maksymalnie do dwóch tygodni. Poprawa i rozluźnienie mięśni utrzymuje się nawet do sześciu miesięcy. Mimo różnych metod walki z dystonią szyjną botoks nadal zastępuje pierwsze miejsce.

Komentarze