Botoks

Botoks – toksyna botulinowa

Kucz powiek – leczenie botoksem

Jednym z zastosowań toksyny botulinowej w medycynie jest leczenie kurczu powiek. Kurcz powiek jest rodzajem dystonii, czyli mimowolnych skurczy mięśnia okrężnego oka. Osoba cierpiąca na to schorzenie początkowo mimowolnie mruży oczy, przy rozwinięciu schorzenia wręcz zamyka oko. Najczęściej, mamy do czynienia z obustronnym kurczem oczu. Schorzenie to jest następstwem, problemów z ośrodkowym układem nerwowym odpowiedzialnym za prawidłowe funkcjonowanie mięśni powieki. Najczęściej z kurczem oka mamy problem po pięćdziesiątym roku życia, przy czym panie o wiele częściej zapadają na tą przypadłość.

Zaczyna się niewinnie od nadwrażliwości na światło lub silny wiatr. W początkowym etapie mamy wrażenie suchości w oku lub jak byśmy mieli piasek lub inne ciało obce. Rozwinięcie choroby zapoczątkowuje częste mruganie, by w końcowym stadium mieć przymknięte oko, co utrudnia takie czynności jak: czytanie, oglądanie tv bądź jazdę samochodem. Osoba z kurczem oka ma wówczas problem z prawidłowym otworzeniem oka. Kurcz oka zaliczany jest do przewlekłych, tak, więc nie rozwija się zbyt dynamicznie, lecz jej postęp jest sukcesywny. Jeśli mamy podstawy, że kurcz powiek dotyczy również nas, wówczas powinniśmy zgłosić się do neurologa ewentualnie okulisty. Neurolog zaleci szereg badań, aby nie tylko potwierdzić czy mamy do czynienia z kurczem powiek, ale również pomoże wykluczyć inne schorzenia, które mogą odpowiadać za nasze problemy.

Kurcz powiek można leczyć chirurgicznie, zabieg polega na wycięciu częściowo mięśnia okrężnego oka, jednak są inne nieoperacyjne równie skuteczne metody leczenia. W początkowym stadium choroby można ratować się lekami na rozluźnienie mięśni takimi jak np.: Baclofen, Mydocalm lub Tolperis. W przypadku, gdy leczenie farmakologiczne jest mało skuteczne, można zastosować toksynę botulinową.

Stosowanie botoksu w leczeniu kurczu powiek w większości przypadków przynosi bardzo dobre rezultaty, jednak nie zawsze efekty te można osiągnąć przy pomocy tej metody leczenia. Toksyna botulinowa jest jedną z najgroźniejszych toksyn pochodzenia naturalnego. Wyróżnić możemy siedem jej rodzajów oznaczonych dużymi literami alfabetu od A do G, przy czym typ A jest najgroźniejszy i właśnie on znalazł bardzo szerokie zastosowania w medycynie. Wstrzyknięcie niewielkiej ilości toksyny do odpowiednich mięśni powoduje blokowanie acetylocholiny, która jest swego rodzaju przewodnikiem między mózgiem a danym mięśniem. Toksyna botulinowa blokując sygnały nerwowe, powoduje rozluźnienie (relaksację) mięśnia odpowiedzialnego za kurcz.

Na efekty leczenia możemy czekać nawet dwa tygodnie, lecz po tym czasie mamy spokój na dobrych kilka miesięcy. Po maksymalnie pól roku zabieg z wykorzystaniem toksyny botulinowej należy powtórzyć, aby utrwalić wcześniej otrzymany rezultat. Toksyna botulinowa ma wiele niepożądanych skutków ubocznych, które mogą wystąpić w przypadku jej podania. Jedną z najczęstszych jest opadająca powieka lub słabsze działanie mięśni twarzy, zdarzają się przypadki podwójnego widzenie i wiele innych niepożądanych objawów. Dlatego jako alternatywny sposób leczenia można wybrać leczenie chirurgiczne, które co prawda jest większa ingerencją w nasz organizm, lecz poprawnie wykonany zabieg pozwala na długie lata cieszyć się efektami leczenia. W przypadku podania botoksu jest to zaledwie kilka miesięcy.

Jeśli zdecydowaliśmy się już na leczenia toksyną botulinową należy zachować czujność i w przypadku wystąpienia objawów niepożądanych niezwłocznie zgłosić po pomoc lekarską. Może to być osłabienie którejkolwiek z partii mięśni, wystąpienie problemów z mową lub połykaniem, zaburzenia oddychania takich objawów nie wolno nam lekceważyć.

Ze względu na toksyczne działanie botoksu, przy jego zastosowaniu stosuje się ścisłe normy. Normy te dotyczą ilość jednorazowej dawki podanej podczas jednego zabiegu. Odpowiednich odstępów miedzy kolejnymi seriami zabiegów oraz ilość zabiegów w ciągu kolejnych dwunastu miesięcy. Normy te są przestrzegane nie tylko w przypadku leczenia kurczu powiek, lecz zawsze, gdy wykorzystywany jest botoks. Z jego pomocą możemy leczyć zeza, spastykę, nadpotliwość, migrenę i wiele innych schorzeń. Ważne jest, aby poinformować lekarza o stosowaniu wcześniej toksyny botulinowej nawet, jeśli zabieg dotyczył innej części ciała np. leczyliśmy nadpotliwość dłoni a teraz wstrzykiwany jest on okolice oka, po mimo stanowić to może zagrożenie nie tylko dla naszego zdrowia, ale nawet życia.

Komentarze