Botoks

Botoks – toksyna botulinowa

Przeciwwskazania i skutki uboczne stosowania botoksu

Jak już wszyscy zdążyliśmy zauważyć botoks znalazł olbrzymie zastosowanie w medycynie ogólnej, a przede wszystkim w medycynie estetycznej. Pomaga zwalczać bóle migrenowe oraz wzmożone napięcie mięśniowe. Wykorzystując wpływ botoksu na relaksację mięśni z dużym powodzeniem stosowany jest w leczeniu zez, spastyczności, kręczu szyi, nietrzymania moczu oraz wszędzie tam gdzie osłabienie konkretnych partii mięśni przynosi pozytywny rezultat. W medycynie estetycznej rozgłos zyskał dzięki paraliżowi mięśni odpowiedzialnych za powstawanie zmarszczek. Działa również na gruczoły potowe, dzięki czemu skuteczny jest w leczeniu nadmiernej potliwości: stóp, dłoni czy pach.

Botoks okazał się rewelacyjnym środkiem leczniczym. Został on nawet zatwierdzony przez FDA, jako środek leczący spastyczność oraz migrenę. FDA to amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków, która znana jest z rygorystycznych norm dotyczących wydawania zezwoleń na wprowadzenie danego leku na rynek w USA. Dopuszczenie danego leku przez FDA jest wyznacznikiem dla innych krajów dotyczącym wysokiej jakości leku oraz braku nieprzewidzianych skutków ubocznych.

To, że FDA dopuszcza botoks jako lek nie musi oznaczać, że nie ma on absolutnie żadnych skutków ubocznych. Producenci wprowadzający swój lek na rynek są zobowiązani powiadomić o skutkach ubocznych jakie mogą wystąpić po zastosowaniu danego leku.

Nie zapominajmy, że botoks to jad kiełbasiany (dokładnie: toksyna botulinowa typu A), który jest jedną z najgroźniejszych toksyn pochodzenia naturalnego. Zanim został wykorzystany w medycynie, zakwalifikowany został jako potencjalna broń biologiczna, nad opracowaniem której pracowało wiele państw. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków alarmuje, że przedawkowanie botuliną może powodować trudności w przełykaniu oraz oddychaniu, co może stanowić bezpośrednie zagrożenie dla życia ludzkiego. Przestrzeganie określonych wytycznych dotyczących stosowania botoksu nie wykazało wyżej wymienionych skutków ubocznych.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania botoksu?

Przeciwwskazań do stosowania botoksu jest wiele i należy ich bezwzględnie przestrzegać, ponieważ toksyna botulinowa może stwarzać realne zagrożenie dla naszego życia. Z terapii botoksem nie powinny korzystać osoby mające problemy z układem sercowo-naczyniowym oraz uczulone na albumie ludzką. Wykluczające są również przewlekłe choroby autoimmunologiczne (reumatologiczne zapalenie stawów), oraz Alzheimer. Zabrania się stosowania botoksu u osób, które są uczulone na którykolwiek ze składników botuliny. Botoksu nie należy łączyć z pewnymi lekami, przede wszystkim są to leki: przeciwbólowe, rozrzedzające krew, antybiotyki oraz leki na spastyczność. Nie udowodniono szkodliwego działania botoksu na płód lecz mimo to zabrania się stosowania botoksu u kobiet w ciąży oraz matek karmiących piersią.

Jakie są możliwe skutki uboczne zastosowania botoksu?

Skutki uboczne stosowania botuliny możemy podzielić na trzy zasadnicze grupy: miejscowe, immunologiczne oraz ogólne. Objawy takie jak ból w miejscu podania, stany zapalne, zaczerwienienie, zakażenie, obrzęk, krwawienie i sinienie zaliczamy do powikłań o charakterze miejscowym. Pewna część powikłań miejscowych może być oznaką reakcji uczuleniowej. Do pozostałych objawów alergii możemy zaliczyć: astmę, świszczący oddech, swędzenie, zawroty głowy lub osłabnięcia. Jeśli po podaniu botoksu odczuwasz wyżej wymienione objawy poinformuj o tym lekarza.

Najczęstszym powikłaniem miejscowym jest opadająca powieka, przy zastosowaniu botuliny pomiędzy brwiami. Do powikłania tego dochodzi gdy lek zostanie podany nieznacznie poniżej właściwego miejsca lub gdy jego dawka jest zbyt duża. Kolejnym bardzo często występującym powikłaniem jest zaczerwieniona skóra, co w większości przypadków uzależnione jest od indywidualnych cech pacjenta. Część z niepożądanych objawów takich jak np. opuchnięcie czoła, uczucie napiętej skóry lub miejscowe zaczerwienienia to typowa reakcja organizmu na działanie toksyny, w ciągu kilku dni objawy te ustępują samoczynnie.

Do drugiej grupy zaliczane są powikłania immunologiczne, czyli: mdłości, gorączka oraz wymioty. Objawy te występują sporadycznie. Za częste podawanie botoksu lub z dawkach większych niż zalecane może dochodzić do wytworzenia się przeciwciał na białko neurotoksyny, które osłabiają działanie botuliny. Innymi dolegliwościami są suchość w jamie ustnej, bóle szyi oraz głowy czy chociażby zmęczenie, problemy z oddychaniem lub funkcjonowaniem przełyku.

Jak uniknąć niepożądanych skutków ubocznych?

Doświadczony lekarz potrafi precyzyjnie podać botoks co eliminuje skutki uboczne i zapewnia optymalny efekt zabiegu. Upewnij się zatem, że lekarz który będzie dokonywał zabieg jest godny zaufania. Nie udajemy się na zabieg do salonów kosmetycznych, ponieważ w przypadku komplikacji, brak jest tam sprzętu oraz niezbędnej wiedzy jak temu zaradzić. W podejrzanych gabinetach zdarzały się przypadku rozcieńczania botoksu sola fizjologiczną co jest absolutnie niedopuszczalne. Jeśli już trafimy w odpowiednie ręcę, powinniśmy poinformować lekarza o wszelkich problemach zdrowotnych jakie nam dokuczają. Informujemy lekarza o wszystkich lekach, witaminach, ziołach i suplementach diety które zażywamy, ponieważ któreś z nich w połączeniu z botoksem mogą wywołać rozmaite skutki uboczne. Jest to bardzo ważne szczególnie gdy zażywamy antybiotyki lub np. leki zwiotczające mięśnie, przeciw alergiczne a nawet nasenne. Wszystkie niepokojące objawy powinny być zgłaszane do lekarza.

Stosowanie botoksu może pomóc jednak należy przestrzegać wszystkich wytycznych dotyczących jego stosowania. Wytyczne te regulują m.in. maksymalną dawkę, odstępy miedzy kolejnymi zabiegami (nawet, jeśli dotyczyły zupełnie innej okolicy ciała), oraz częstotliwości zabiegów. Niezmiernie istotne jest przestrzeganie przeciwwskazań.

Komentarze