Botoks

Botoks – toksyna botulinowa

Zastosowanie botoksu do usuwania zmarszczek mimicznych

Każdy chciałby zatrzymać piękny i młody wygląd na zawsze, co niestety nie jest możliwe. Zbiegiem lat nasz wygląd się zmienia, szczególnie trudno akceptują to panie, nie bez powodu nazywane są płcią piękną. Wraz z upływem czasu nasza uwidaczniają się zmarszczki, związane jest to z zmniejszającą się ilością włokiem elastyny oraz kolagenu, które są niezbędne do tego, aby nasza skóra była gładka i napięta. W naszej skórze coraz mniej jest kwasu hialuronowego, co powoduje, że skóra jest gorzej nawodniona i traci jędrność. Produkowany kolagen nie posiada już tak dobrych właściwości jak ten, produkowany za czasów młodości. Mniejsze ilości sebum wpływa na suchość naszej skóry. Nasza skóra staje się cieńsza i traci włókna elastyny. Z biegiem czasu kondycja naszej skóry jest coraz gorsza, a na jej powierzchni pojawiają się zmarszczki.

Wykorzystanie botoksu w medycynie

Koncerny kosmetyczne prześcigają się z oferowaniu kremów oraz innych kosmetyków pozwalających utrzymać jak najdłużej idealny stan naszej skóry. Nie zawsze ta sztuka się udaje lub efekty, mimo iż są to nie spełniają naszych oczekiwań. Jedną z najlepszych metod zwalczania zmarszczek jest zastosowanie toksyny botulinowej typu A, czyli najbardziej toksyczny rodzaj toksyny botulinowej. W medycynie toksyna ta nazywana botoksem, wykorzystywana jest do leczenia wielu schorzeń tj.: nadpotliwość, spastyka i wzmożone napięcia mienione (dystrofia szyjna), nietrzymania moczu, zez i wiele innych. Mechanizm jej działania jest oparty na blokowaniu, acetylocholiny pełniącej rolę neuroprzekaźnika między mózgiem a mięśniami. Do mięśnia nie docierają informację o skurczu mięśnia, przez co nadal pozostaje on rozluźniony. Wystarczy wykorzystać tą właściwość i rozluźnić mięśnie odpowiedzialne za powstanie zmarszczek, aby uzyskać pożądany efekt.

Stosowanie botoksu – przeciwwskazania

Z toksyną botulinową należy obchodzić się ostrożnie, ponieważ, mimo, że jest stosowana w lecznictwie o wielu lat nie zapominajmy, że jest to toksyna. Jedna z groźniejszych toksyn pochodzenia naturalnego. Z zabiegów z wykorzystaniem botoksu powinny zrezygnować osoby, mające problemy z przewodnictwem nerwowym oraz mające w miejscu zastosowania botoksu infekcje skóry. Bezwzględnie zabrania się stosowania botoksu w przypadku uczulenia na którykolwiek ze składników preparatu. Osoby zażywające leki powodujące osłabienie napięcia mięśniowego tj. Baclofen lub Mydocalm, także nie powinny stosować botoksu ze względu na zbyt duże rozluźnienie mięśni, które może okazać się niebezpieczne dla życia. Nie stwierdzono naukowo szkodliwego wpływu botoksu na płód w ciele matki, lecz jako daleko posuniętą profilaktykę, botoksu nie powinno się stosować u kobiet w ciąży oraz karmiących piersią. Botoks nie powinien być łączony z pewną grupą leków, dlatego też powinniśmy powiadomić lekarza wykonującego zabieg o wszystkim przyjmowanych przez nas lekach.

Jak wygląda zabieg?

Czas samego zabiegu likwidacji zmarszczek z wykorzystaniem botoksu jest krótki trwa ok. jeden kwadrans. Za pomocą cieniutkiej igły wstrzykiwana jest toksyna botulinowa w odpowiednie obszary naszej twarzy. Co prawda igła jest bardzo cieniutka, lecz osobom o małej tolerancji na ból proponuje się zastosowanie znieczulającego żelu. Botoks blokuje działanie mięśni odpowiedzialnych za powstawanie zmarszczki. Bezpośrednio po zabiegu w miejscu iniekcji możliwe jest wystąpienie zaczerwienienia, które w ciągu maksymalnie dwóch godzin znika. Bezpośrednio po zabiegu możemy powrócić do normalnej aktywności.

Oczekiwane rezultaty pojawiają się już na trzy dni po zabiegu, nie zawsze to jednak trwa tak krótko. W zależności od wieku pacjentki, stanu skóry na efekt można oczekiwać nawet do dwóch tygodni. Bezpośrednio po zabiegu niezalecane są loty samolotem oraz masowanie miejsc, w które podany został botoks przez dwie najbliższe doby. Efekt gładkiej skóry utrzymuje się do pól roku, po tym okresie zabieg należy powtórzyć. Co ciekawe długi czas działania botoksu powoduje, że mięśnie słabną gdyż przez cały ten czas nie pracują. Gdy botoks przestaje działać nasze zmarszczki i tak są mniejsze niż przed zastosowaniem terapii.

Wykorzystanie botoksu a komplikacje

Zabieg z wykorzystaniem botoksu jest uznawany za bezpieczny i tak jest jednak nie możemy wykluczyć skutków ubocznych, bo tak naprawdę nigdy do końca nie wiemy jak nasz organizm zareaguje na podanie toksyny. Może wystąpić niewielki obrzęk w miejscu iniekcja lub krwiak, przy przesadnym osłabieniu mięśni może nam opadać powieka lub kąciki ust. Do poważniejszych skutków ubocznych możemy zaliczyć zaburzenie układu krążenia, bóle głowy, suchość w jamie ustnej lub wymioty. Skutki uboczne, jeśli zabieg wykonywany jest przez doświadczonego lekarza występują niezmiernie rzadko. Podczas zabiegu likwidacji zmarszczek podawane są bardzo małe dawki toksyny, lecz jeśli w niedługim czasie przez zabiegiem, korzystaliśmy już z botoksu (np. w leczeniu nadpotliwości pach) powinniśmy o tym poinformować lekarza wykonującego zabieg. Aby stosowanie toksyny botulinowej było bezpieczne trzeba bezwzględnie przestrzegać maksymalnej dozwolonej dawki przypadającej na jeden zabieg, między poszczególnymi zabiegami nawet, jeśli wykonywane były na inna okolicę ciała powinien być zachowany odpowiedni odstęp czasu, podobnie jak ilość dopuszczalnych zabiegów wykonywanych w danym czasie (roku czasu) jest z góry określona.

Komentarze